TEL: +48 660 - 197 - 426

Porady

Czym najlepiej zasłonić okna przed słońcem? Rolety, żaluzje czy plisy? A może inne rozwiązania?

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnych osłon okiennych. Bogaty wybór pozwala na idealne dopasowanie osłony do potrzeb Klienta. Jednak nie zawsze wiadomo, który system wybrać. Należy dokładnie przeprowadzić analizę dostępnych rozwiązań. Inaczej produkt nie spełni oczekiwań. Zobacz porady eksperta.

Żaluzje poziome aluminiowe 16 mm, 25 mm, 50 mm

żaluzje poziome aluminiowe

Żaluzje aluminiowe to bardzo popularna osłona okienna. Korzystna cena, łatwość montażu to główne atuty żaluzji. Żaluzje posiadają piórka o szerokości 16 mm, 25 mm i 50 mm w różnej gamie kolorystycznej, co daje możliwość dopasowania ich do aranżacji wnętrza. Żaluzje poziome można zamontować na dowolnym rodzaju okna (PVC, aluminium, drewno), do wnęki lub na ścianie dzięki odpowiednio dobranym wieszakom. Opcjonalne zastosowane prowadzenia żyłkowego sprawia, iż żaluzja pozostaje przy szybie nawet przy uchylonym oknie. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Żaluzje drewniane 25 i 50 mm

żaluzje poziome drewniane

Żaluzje drewniane to ekskluzywne osłony okienne. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Sposób mocowania pozwala zamontować żaluzję bezpośrednio na skrzydle okna (inwazyjnie lub bezinwazyjnie), jak również na ścianie. Płynną regulację zapewnia zastosowanie mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.Żaluzje pionowe

żaluzje pionowe

Najczęściej stosowane w biurach, budynkach użyteczności publicznej, ale i coraz częściej w budynkach mieszkalnych. Pozwalają na osłonięcie dużych powierzchni. Oferujemy pasy o szerokości 127 mm lub 89 m. Istnieje możliwość wykonania dowolnego nadruku na lamelach z materiału co pozwala na spersonalizowanie produktu nadając mu indywidualny charakter. Montowane mogą być do wnęki, na ścianie do sufitu lub skośnie na poddaszach. Zastosowanie designerskich rozwiązań, a także ekskluzywnych tkanin i szyn sprawia, że żaluzje pionowe stanowią piękną ozdobę wnętrza. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Plisy

plisy okienne

Materiałowe zasłony okienne z charakterystycznie ukształtowanym, zaginanym materiałem. Istotną i jedną z najważniejszych zalet plis jest możliwość stosowania ich nie tylko do okien w kształcie prostokątnym ale również ukośnych, owalnych, okrągłych i innych o nietypowych kształtach. Obsługa może odbywać się za pomocą estetycznych uchwytów lub sznurka. Materiały o różnej strukturze i kolorystyce pozwalają na dopasowanie osłony do każdego wnętrza, a światło padające na tkaninę tworzy niepowtarzalne odbicia, czasami do złudzenia przypominające żaluzję. Plisy polecane są między innymi do mieszkań znajdujących się np. na parterze. Plisy są również łatwe do utrzymania w czystości. Można je w całości czyścić na mokro.

Panel Track

System składa się z szyny prowadzącej oraz mocowanych do niej pionowych, przesuwnych pasów tkanin o szerokości od 25 do 150 cm. Dzięki możliwości dowolnego montowania zasłon: we wnęce okna, na ścianie lub suficie, system zasłon panelowych dedykowany jest do każdego wnętrza. Dekoracyjność paneli i możliwości zastosowania wielu rozwiązań kolorystycznych m.in.: łączenie różnych typów tkanin w tym kolorów i wzorów, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny sposób przesłaniania okien. Dostępna w ofercie Vertex S.A. szeroka gama kolorystyczna pozwala na wybór materiału zgodnie z aranżacją wnętrza i pełnioną przez niego funkcją. Panele zasłon można swobodnie zestawiać kolorystycznie, jak również w dowolnym momencie zmienić kolejność miejsca ich zawieszenia w systemie, tym samym zyskując dodatkową funkcję aranżacyjną. Panel Track dostępne są również z indywidualnym nadrukiem na życzenie Klienta. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Rolety wolnowiszące

Są to najpopularniejsze rolety. Dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi a także prostocie działania rolety wolnowiszące cieszą się dużą popularnością nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurach i budynkach użytku publicznego. Stosowane są zarówno jako ochrona przed słońcem, czy też jako element dekoracyjny, zasłona wnęk lub ekran projekcyjny. Doskonale nadają się do przysłaniania dużych powierzchni. Roletę w zależności od systemu można zamontować do sufitu, nadproża, ściany, wnęki okiennej czy za pomocą bezinwazyjnych uchwytów bezpośrednio do okna. Przy tym ostatnim rozwiązaniu jest możliwość zastosowania prowadzenia żyłkowego, które stanowi doskonałe rozwiązanie dla okien uchylnych. Rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Istniej również możliwość nadruku na życzenie Klienta. Rolety dostępne są w wersji sterowanej ręcznie lub elektrycznie.

Rolety w kasetce

Przy montażu rolet w kasetach należy zwrócić uwagę czy szerokość wnęki okiennej pozwala na otwarcie skrzydła z zamocowana kasetą. W roletach tego typu materiał schowany jest w eleganckiej kasecie, która również chroni go przed kurzem i zabrudzeniami. Prowadnice przytrzymują materiał w płaszczyźnie okna oraz znacznie zmniejszają przenikanie promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne – materiał nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne podczas zwijania/rozwijania rolety. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej prowadnic, można dobrać je do koloru okien tak, aby były praktycznie niewidoczne. Vertex S.A. proponuję rolety w półkasetach, jak i w kasetach pełnych.

Rolety dachowe

Rolety dachowe Vivio Vertex S.A. mogą być zastosowane do zarówno typowych, jak i nietypowych okien dachowych dostępnych na rynku. Na okna, które są najbardziej narażone na działanie słońca doskonałe są  materiały odbijające promienie słoneczne, które z jednej strony skutecznie zaciemniają, a z drugiej dodatkowo redukują nagrzewanie się pomieszczeń. Mechanizmy sprężynowe powodują, że roleta prawidłowo funkcjonuje przy różnym nachyleniu okna, pozwalają także na zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu. Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku rolet dachowych. Rozwiązanie w postaci maskownicy i prowadnic niweluje prześwity, które stanowią problem przy innego rodzaju osłonach do okien dachowych, często sprzedawanych bez prowadnic i zapinanych u dołu na mało funkcjonalny rzep. Wysoka estetyka sprawia, że rolety dachowe Vivo Vertex S.A. cieszą się wielką popularnością wśród Klientów.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrzna składa się ze skrzynki, pancerza, prowadnic i napędu. Są to najważniejsze elementy składowe rolet z punktu widzenia użytkownika końcowego. Im wyższa roleta tym większa skrzynka. Zwykle okna w budynku maja tą samą wielkość skrzynek za wyjątkiem drzwi balkonowych czy tarasowych. Wielkość skrzynki jest zdeterminowana również przez szerokość rolety i konieczność zastosowania większych profili pancerza np. duże wyjścia tarasowe.

Obecnie na rynku dostępne są cztery systemy rolet zewnętrznych. Trzy instalowane na etapie budowy lub remontu:

RKS – rolo kaseta styropianowa – instalowana na etapie wznoszenia murów kaseta, w której możemy schować pancerz rolety.
Nadstawna – roleta zintegrowana z oknem – instalowana na etapie montażu okien – wymaga powiększonego otworu okiennego na etapie projektowania budynku. Roleta Nadstawna jako jedyna posiada skrzynkę oraz prowadnice PCV.
Podtynkowa – instalowana przed ociepleniem budynku. W zależności od grubości ocieplenia wymaga odpowiedniego przygotowania nadproża lub powiększenia otworu okiennego i zastosowania poszerzenia wysokości okna (najlepsza opcja).
Elewacyjna – w systemie tym mamy do wyboru skrzynki kwadratowe, ścięte pod kątem 45 stopni, półokrągłe i ćwierć okrągłe. Systemy te możemy również podzielić na serwisowane od wewnątrz – RKS i Nadstawny oraz z zewnątrz: Elewacyjny i Podtynkowy.

Najważniejszym elementem jest wybór właściwej firmy, która prawidłowo wykona montaż rolet i doradzi właściwe rozwiązanie. Roleta zewnętrzna wyprodukowana zgodnie z technologią, przy użyciu wysokiej jakości komponentów, zamontowana w prawidłowy sposób przez doświadczoną firmę, jest produktem trwałym, właściwie bezawaryjnym, który posłuży z pewnością wiele lat.

Żaluzje fasadowe

Systemy żaluzji zewnętrznych dają nieograniczoną możliwość konfiguracji położenia lamel dzięki czemu, kontrola poziomu nasłonecznienia pomieszczeń jest bardzo prosta. Dodatkowe wyposażenie w napęd elektryczny, czujnik nasłonecznienia pozwala na funkcjonalne i w pełni automatyczne zarządzanie fasadą całego budynku. Połączenie systemu żaluzji fasadowych z systemem klimatyzacji oraz oświetlenia pozwala na stworzenie zaawansowanego inteligentnego budynku chroniącego środowisko naturalne. Żaluzja fasadowa montowana na dużych elewacjach działa jak izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu i pomaga w pracy klimatyzacji – nie obciążając jej. Między powierzchnią lamelową, a szybą wytwarza się most termiczny, czyli masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki czemu przy temperaturze + 35°C na zewnątrz, można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku o 8-9°C.